Ödüller

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Büyük Başarısı... (2018)

Ülkemizde 1952 yılından beri faaliyet göstermekte olan köklü Türk Sanat Kurumu Geleneksel Sanat Ödülleri sahiplerini buldu. Prof. Zafer GENÇAYDIN, Prof. Turhan ÇETİN, İbrahim DEMİREL, Prof. Hayri ESMER, Mutlu BAŞKAYA, H. İlker ÇETİN ve M. Nurkut İLHAN'dan oluşan Plastik Sanatlar Seçici Kurulu, 3 Mart 2018 tarihinde yaptığı toplantı sonucunda Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Deniz ONUR ERMAN Plastik Sanatlar Alanı Seramik ve Cam Dalında “Yılın Sanatçısı” ödülüne değer görülmüştür. Öğretim üyemizi bu başarısından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Fotoğraf ve Video Bölümü'nden Öğretim Üyemizin Başarısı (2017)

Fakültemiz öğretim üyelerinden Fotoğraf ve Video Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa SEVER, Halk Kültürü Araştırmaları Kurumunun  ‘37.Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülleri’ kapsamında, Türk Halk kültürüne yaptığı değerli akademik katkılarından ötürü ödüle layık görülmüştür.

 Halk Kültürü Araştırmaları Kurumunun 16.12.2017 günü Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda (Ankara) düzenlediği törende Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN ile çok sayıda akademisyen ve davetli hazır bulundular.

      

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencilerimizden Büyük Başarı (2017)

 Bu yıl 13.sü düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda, Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde öğrencimiz olan Zeynep Karadeniz iki projesiyle ve Yusuf Akkaş bir projesiyle finalde yarıştı. Finalde iki mansiyon ödülü kazandılar. Aynı zamanda WPO-Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği WorldStar Student ile APF-Asya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği AsiaStar Yarışmalarında da bu projeleriyle yarışacaklar. Öğrencilerimize başarılar diliyoruz ve tebrik ediyoruz.

Öğretim Üyemizden Büyük Başarı: Yılın Resim Sanatçısı (2017)

Fakültemizin Resim Bölümü öğretim üyesi Prof. Mehmet YILMAZ, resim dalında "Yılın Sanatçısı" ödülüne layık görüldü. Sanat Kurumu tarafından her yıl düzenlenen "Geleneksel Sanat Ödül Töreni" bu sene 18 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Barolar Birliği'nde düzenlendi. Sanat Kurumu Plastik Sanatlar ödüllerinin "Resim Dalında Yılın Sanatçısı Ödülü"nü alan öğretim üyemizi kutluyor başarılarının devamını diliyoruz.

    

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencilerinden Yeni Reklamcılık Başarısı (2015)

Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri, Ankara Marka Festivali kapsamında 7-9 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen, Ankara Reklamcılar Derneği, Geleceğin Marka Liderleri Kampı, Canlı Kırmızı etkinliği bünyesinde katıldıkları Reklam yarışmasında 21 ekip arasından 2. ve 3.  olarak güzel bir başarıya imza attılar.  

Yarışmaya 2 Ekiple katılan Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden; Ayşe AksoyBedirhan AkcanGöktehan EkmekciGözde DülgarMerve TosunSelen AkyönŞeyma SünbülTülay Sinar ve Umutcan Sevgili adlı öğrencilerimiz ödül olarak ise 9 adet tablet kazandılar. 

 

 

Araştırma Görevlimiz Tülay ÖZKUL'dan Jüri Özel Ödülü...(2015)

Fakültemiz Heykel Bölümü Araştırma görevlisi Tülay ÖZKUL Erdemir Grubu’nun düzenlemiş olduğu Çelik ve Yaşam konulu, Ulusal Çelik Heykel Yarışmasında Jüri Özel Ödülü almıştır.

Öğretim Görevlisi Kurtuluş ÖZGEN "Nail V." Belgeseliyle İki Ödül Birden Aldı...(2015)

Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ve Video Bölümü Öğretim Görevlisi Kurtuluş Özgen yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı “Nail V.” İsimli belgesel film çalışmasıyla 7. TRT Belgesel Ödülleri, Ulusal Profesyonel Belgesel Kategorisi’nde İkincilik Ödülü’ne layık görüldü.

Kısa süre önce de 30 ülkeden çok sayıda filmin katılımıyla gerçekleşen 2015 Meksika Uluslararası Film Festivali, Belgesel Yarışması Kategorisi’nden “ Altın Palmiye” ödülüyle dönen “Nail V.” belgeseli 7. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde ve Documentarist İstanbul 7. Belgesel Günleri’nde gösterime girecek.

Kurtuluş Özgen aynı filmle; 5. Uluslararası Malatya Film Festivali, Belgesel Film Yarışması Kategorisi’nde Jüri Özel Ödülü’ne ve 8. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nde 2.lik ödülüne layık görülmüştü.

 

Araştırma Görevlimiz Seniha ÜNAY'a GENÇ SANAT'ta Başarı Ödülü Aldı...(2015)

*Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği GENÇ SANAT- GÜNCEL SANAT PROJE YARIŞMASI’nda Fakültemiz Resim Bölümü Araştırma Görevlisi Seniha Ünay "Natürmort Bahçesi" adlı eseriyle “Başarı Ödülü” almıştır.

  

Yapıtın Künyesi:  “Natürmort Bahçesi”, Yerleştirme, Altın yaldıza boyanmış çeşitli nesneler, siyah ve beyaz saten kumaşlar, 2015, Mekana göre değişebilir ölçülerdedir.

 

Fotoğraf ve Video Bölümü Öğrencimizin Başarısı...(2015)
ANFA Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği üniversiteliler arası “Parkını Anlat” adlı ödüllü fotoğraf yarışması sona erdi. Bin 118 üniversite öğrencisinin toplam 3 bin 850 fotoğraf ile yarıştığı yarışmada Bölümümüz öğrencilerinden İsmail Acar yarışmada Üçüncülük Ödülünü kazanmıştır. Öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
 
 

Resim Bölümü Öğrencimizin Başarısı...(2015)

Resim bölümü 3. Sınıf öğrencilerimizden İrem HATİPOĞLU, T.C. Karabük Üniversitesi tarafından düzenlenen “Doğa, Tarih ve Çevre” konulu II. Ulusal Resim Yarışmasında “Başarı Ödülü”ne layık görülmüştür. Öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencilerine Reklamcılık Ödülü...(2015)

Ankara Reklamcılar Derneği (ARD) tarafından düzenlenen ve Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İzmir ve Konya'da eğitim veren fakültelerden ekiplerin katılımıyla gerçekleşen, UniAd's 2. Üniversiteler Arası Reklam Yarışması'nda “Üçüncülük Ödülü”ne ve “Jüri Özel Ödülü”ne Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden iki ekip kazandı. Proje IV dersi kapsamında hazırlık yapan, 6 ekiple yarışmaya katılım gösteren Görsel İletişim Tasarım Bölümü, reklamcılık ödüllerine bir yenisini ekledi.

Yapılan ön değerlendirme sonucu ilk on ekip arasına seçilerek sunum yapmaya hak kazanan, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden iki ekip de ödüle layık görüldü. Ekiplerden “Üçüncülük Ödülü”nü alan Ekip Panda-Mim Gözde Dülgar, Selen Akyön ve Bedirhan Akcan adlı öğrencilerden oluşurken; Atike Elif Kalkay, Ekin Başak Akgül, Figen Çiçek ve Reha Kip adlı öğrencilerden oluşan Ekip Rafes ise “Jüri Özel Ödülü”nü Görsel İletişimi Bölümü’ne kazandırdı.

     

 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencimizin Uluslararası Başarısı…(2015)

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 3. Sınıf öğrencimiz Bedirhan Akcan Erasmus+ Öğrenci Değişim Programı ile gitmiş olduğu Litvanya - Siauliai Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu “Erasmus+ Afiş Yarışması”nda yapmış olduğu afiş tasarımı ile ikincilik ödülü almıştır. Kendisini kutlar başarılarının devamını dileriz…

 

Öğrencimizin Başarısı...(2013)

Resim Anasanat Dalı Yüksek Lisans öğrencisi Sema Özevin, İtalya'da düzenlenen 1st International Competition International Circuit "8 Marzo Fotografia" Montevarchi  1° Trofeo Francesco Mochi fotoğraf yarışmasında,  renkli dalda Premio Speciale/Special prize - Renkli bölüm "Özel Ödül" ü aldı.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Öğretim Üyelerinin Başarısı: AB Kültürel Miras Ödülü (2012)

2012 Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülü, “Koruma Dalında”, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bekir Eskici,  Doç. Dr. Y. Selçuk Şener ve Yard. Doç. Dr. Ali Akın Akyol’un bilimsel danışmanlığında gerçekleştirilen “Milet İlyas Bey Külliyesi Koruma ve Onarım Projesi"ne verildi.

Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra tarafından her yıl düzenlenen Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri, Avrupa'da sınır ötesi bilgi ve deneyimin paylaşımını özendirmek ve somut kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmaları teşvik etmek için seçilmiş en iyi projelere dağıtılıyor.

 
       

8. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması Sonuçlandı (2012)

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve İstanbul Ambalaj Fuarı organizatörü TÜYAP işbirliği ile bu yıl sekizincisi düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2012’nin sonuçları açıklandı. Bu yarışmada Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürunleri Tasarımı Bölümü Öğrencisi HİLAL ERDEM Mini Sup Ambalaj Tasarımı ile üçüncü olmuştur. Öğrencimizi kutlar başarılarının devamını dileriz.

 

Kuzey Yıldızı Heykel Yarışması Birinciliği (2012)

Türkiye’nin en kuzey noktası İnce Burun’da yer almak üzere Sinop Valiliği’nin düzenlediği “KUZEY YILDIZI” heykel yarışmasını Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim elemanları tarafından hazırlanan proje kazanmıştır. Heykel Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vildan Çetintaş’ın yürütücülüğünü üstlendiği bu Proje’de yer alan eser Öğr. Gör. Atanas Karaçoban’a aittir.

 

Gazi'nin Şehitleri Anıt Proje Yarışması Birinciliği...(2011)

Heykel Bölümü Öğretim Görevlimiz Atanas Karaçoban Gazi'nin Şehitleri Anıt Proje Yarışmasına katıldığı eseri ile Birincilik Ödülüne layık görülmüştür.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü öğretim üyelerinin başarısı...(2010)

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bekir Eskici ve Yard. Doç. Dr. Ali Akın Akyol’un bilimsel danışmanlığında yürütülen "Hasankeyf Zeynel Bey Türbesi Koruma Projesi" Türkiye Mimarlar Odası XII. Ulusal Mimarlık Ödüllerinden  “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Seçici Kurul ödül için vurgusunu “...Çok özel bir konum ve içeriğe sahip özgün tarihsel bir öğenin, gerektirdiği hassasiyetle araştırılması; kendine özgü sorunların yine “özgün” müdahale önerileriyle ele alınması ve Seçici Kurul’un bu hassasiyete ve çalışmanın geleceğine dair öneme işaret etme sorumluluğu hissetmesi nedeniyle oybirliği ile verilmiştir...”  şeklinde yapmıştır.

    
      
Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün Başarısı (2009)
2009 yılında 25 Üniversite'den 62 takım’ın katıldığı Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA)'nin düzenlediği Üniversitelerarası Reklam Yarışması’nda, Yrd. Doç. Çiğdem Demir ‘in danışmanlığını yaptığı, bölümümüz 4. sınıf öğrencilerinden Aykut Tanay, Enes Erkan, Kıvanç Talu ve Tuğçe Vidinliler 2. lik ödülünü kazanarak üniversitemizin adını gururla duyurmuşlardır.