AKTS Bilgi Paketi

AVRUPA KREDİ TRANSFER SİSTEMİ (AKTS)

Erasmus Programının başlamasıyla, öğrencilerin yurtdışında görmüş oldukları eğitimlerinin tanınması, hem kendileri hem de ülkelerindeki yükseköğretim kurumları için sorun haline gelmiştir. Öğrenci hareketliliğini kolaylaştırmak ve öğrencilerin yurtdışında gördükleri eğitimlerinin kendi ülkelerinde tanınmasını garanti altına almak için AB tarafından Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) geliştirilmiştir.

AKTS, öğrencilerin yurtdışında aldıkları ve başarılı oldukları ders kredilerinin, bir yüksek öğretim kurumundan diğerine transfer edilmelerini sağlayan bir sistemdir. AKTS’nin diğer öğrenci hareketliliği programlarından ayrılan en önemli özelliği, yurtdışında eğitim yapacak olan öğrencilerin, ev sahibi üniversitenin kendi öğrencileriyle birlikte derslere devam etmelerini sağlamasıdır. Böylece öğrencilerin, ev sahibi üniversitenin akademik hayatına aktif olarak katılımına olanak tanınmaktadır.


Detaylı bilgi için bu linke tıklayınız: AKTS / ECTS


Yrd. Doç. Melda ÖNCÜ YILDIZ

Fakülte AKTS Koordinatörü
m.oncu@gazi.edu.tr

Tel: 312 425 76 75 Dahili: 126Güzel Sanatlar Fakültesi AKTS Bilgi Paketine ulaşmak için bu linke tıklayınız: AKTS BİLGİ PAKETİ